Islámský univerzalismus v mezinárodních vztazích

  • 22. května 2023
    15:00
  • Posluchárna A21 (Arna Nováka 1, budova A, 2. podlaží)

Klasický islám je typický reprezentant vojensko-politického univerzalismu v mezinárodních vztazích ve středověku, jako byl pravoslavný (carský) univerzalismus a katolický univerzalismus. Islám vypracoval bipolární geopolitickou koncepci rozdělení světa na „oblast islámu“ a „oblast války“, jež je cílem džihádu až do nevyhnutelného vítězství islámu na celém světě. Od nástupu „Východní otázky“ a „Velké hry“ se islámský univerzalismus transformoval do duchovní podoby. Nicméně současní islámští fundamentalisté a islamisté (al-Káida, Islámský stát) se snaží oživit klasický islámský univerzalismus vyhlášením džihádu jako šesté individuální povinnosti muslima.

Prof. Eduard Gombár je významným českým arabistou a historikem zejména moderních a soudobých arabských dějin. Jeho aktivity ale zasahují též oblast mezinárodních vztahů a diplomacie. V současné době působí prof. Gombár na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze.

Předáška zahájí sérii tematických výstav:

Akci spolupořádá Společnost česko-arabská Brno. Před přednáškou proběhne také pravidelné zasedání členů Anna Lindh Foundation z moravských regionů.

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info