Ústav klasických studií letos nabídne letní vzdělávací akci i pro starší děti

Již třetím rokem se chystá Ústav klasických studií uspořádat letní vzdělávací akce pro děti. Kromě již osvědčeného programu z minulých let, zaměřeného na antickou mytologii, bude nově letos paralelně probíhat letní škola pro děti od 10 let, která nabídne týden plný zajímavých přednášek, workshopů a praktických ukázek z oblasti každodennosti antického člověka.

14. 5. 2020

Důležitým úkolem každé univerzity je kromě vědecko-výzkumné činnosti a vzdělávání vlastních studentů také popularizace vědy mezi širokou veřejností a podpora vzdělanosti a kultivovanosti společnosti. Ústav klasických studií se rozhodl zahájit kultivaci lidského ducha a předávání poselství o kulturním dědictví antiky již v raném věku – již třetím rokem organizuje v létě tematické vzdělávací akce pro děti základních škol.

„Inspiraci k uspořádání antického příměstského tábora jsme získali od našich kolegů v Anglii, kde se podobné akce konají a mají úspěch,“ říká vedoucí ÚKS doc. Irena Radová. „Rozhodli jsme se tedy, že to také zkusíme. Naší snahou je především to, aby se děti dozvěděly o antice a o její kultuře, na jejíchž základech stojí ta naše.“

Zatímco v minulých dvou letech se konaly pouze příměstské tábory pro děti 1. stupně ZŠ, letošní nabídka se rozroste o letní školu určenou i pro starší děti. Obě akce se uskuteční paralelně v druhém červencovém týdnu (13.–17. 7.). 

Pro mladší děti se bude konat již osvědčený program příměstského tábora s názvem „Za ztraceným pokladem s antickými hrdiny“.

„Děti budou každý den pomáhat jednomu antickému hrdinovi získat jeden z klíčů od truhly, v níž je ukrytý ztracený poklad olympských bohů,“ přibližuje program tábora jeho hlavní koordinátor Mgr. Tomáš Weissar. „Současně budou ve skupinkách soupeřit mezi sebou a získávat při plnění různých úkolů body, na základě kterých si na konci tábora, až truhlu najdou, olympský poklad mezi sebou rozdělí.“

Současně bude probíhat pro starší děti letní škola nazvaná Jak se žilo v antice.

„Oproti táboru pro mladší děti bude letní škola více vzdělávací,“ objasňuje koordinátorka letní školy Mgr. Tereza Antošovská. „Rádi bychom dětem umožnili hravou formou nahlédnout do každodennosti antického člověka. V přednáškách a workshopech se tak dozvědí například o tom, jak se vzdělávaly děti v antice, jak a na co psali řečtí filozofové nebo co nosily spartské ženy. Ale nebudeme určitě jen sedět v učebně a vyrazíme třeba i házet antickým diskem, možná ochutnáme i punskou kaši a budeme obětovat olympským bohům,“ dodává.

Obě akce se budou odehrávat částečně na půdě filozofické fakulty, pro pohybové aktivity však organizátoři plánují využít prostory parku na Kraví hoře a Wilsonův les. Děti budou mít také zajištěno stravování. „Jsme připraveni přizpůsobit akce organizačně tak, aby byla dodržena veškerá hygienická opatření a zajištěna bezpečnost všech účastníků,“ komentuje Tomáš Weissar aktuální epidemiologickou situaci. „V případě nenadálého zhoršení situace a zrušení akcí bude samozřejmě všem poplatek navrácen v plné výši. Ale doufáme, že se nám obě akce podaří uskutečnit.“

Zjistit více


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info