Didaktický seminář novořečtiny
Ve dnech 4. a 5. listopadu ÚKS ve spolupráci s ČSNS pořádal didaktický seminář pro vyučující řečtiny za účasti studentů, vyučujících i absolventů. Seminář vedla A. Panagiotopoulou z Hellenic Culture Centre.
Přednášky Miqayela Badalyana o historii Arménie a archeologickém výzkumu v této oblasti
Modern Armenia, a volcanic mountainous landscape with continental climate, is situated in the northern part of the geographic unit known as Armenian Highland, and is characterized by its rich cultural heritage.
Both geographically and culturally Armenia is a typical contact zone where during the whole history of the region various cultural influences were circulating, which, together with local traits, made up its common cultural image. Such conditions turned Armenia with its surroundings into a kind of cross-road of world developments in ancient times - evolving special characters for the local populations
The lecture is related to the Paleolithic, Neolithic, Chalcolithic, Bronze and Iron ages, as well as the Urartian (IX-VII centuries B. C. E. ), Post-Urartian(End of VII century-first half of V century B. C. E. ), Achaemenid Hellenistic and Medieval periods of the Archaeology and History of Armenia. A special focus will be devoted for the History and Developments of the Archaeology of Armenia, its achievements problems and perspectives. The lecture will specifically focus on the regional context.
Miqayel Badalyan je ředitelem Historického a archeologického muzea Erebuni v Jerevanu. Zabývá se archeologickým výzkumem starověké říše Urartu a okolních regionů. Zkoumá urartejskou ikonografii a náboženství i historický a kulturní vývoj v post-urartejském období. V současné době vede arménskou archeologickou expedici v pevnostech Erebuni a Odzaberd (Tsovinar), podílí se rovněž na vedení arménsko-francouzského výzkumu pevnosti v Erebuni a arménsko-rakouských vykopávek v Karmir Bluru. Zúčastnil se také četných archeologických výzkumů v Arménii, Libanonu a Íránu. Výsledky svého bádání prezentoval na mnoha konferencích a přednáškách v Arménii i v zahraničí (USA, Rusko, Polsko, Rakousko, Maďarsko, Írán, Gruzie, Libanon, Moldavsko, Itálie, Francie). Přednáší na Arménské státní pedagogické univerzitě a na Jerevanské státní univerzitě. Je autorem nebo spoluautorem asi třiceti odborných článků týkajících se archeologie a náboženství urartejského království a jeho historického i kulturního dědictví. Rovněž je spoluautorem knihy Bianili-Urartu. Bohové, chrámy, kulty (v arménštině), vydané v Jerevanu.
Ve dnech 4. a 5. listopadu ÚKS ve spolupráci s ČSNS pořádal didaktický seminář pro vyučující řečtiny za účasti studentů, vyučujících i absolventů. Seminář vedla A. Panagiotopoulou z Hellenic Culture Centre.
Překlad další kapitoly Povídání o pejskovi a kočičce pořídili v rámci výuky předmětu o latinských překladech moderních děl studující Ústavu klasických studií.