30. výročí brněnské novořečtiny

Brněnská novořečtina byla založena r. 1993.

13. 11. 2023

Před třiceti lety byla na Ústavu klasických studií FF Masarykovy univerzity zahájena výuka v rámci nově otevřeného oboru Novořecký jazyk a literatura. Letošní třicáté výročí si jeho absolventi, vyučující, podporovatelé a dlouholetí spolupracovníci připomněli 4. listopadu v krásném prostředí vinného sklepa Moravské banky vín v Brně. Setkání proběhlo v příjemné atmosféře, kterou svým vystoupení podpořil hudebník Jannis Moras. Se zakladatelkou oboru Aikaterini Franc Sgourdaiou i s naší dlouholetou lektorkou Chryssoulou Manou a hlavně s absolventy brněnské novořečtiny jsme se společně ohlédli za uplynulými třiceti lety. Potěšilo nás, že někteří kolegové a studenti za námi přijeli nejen z různých koutů republiky, ale třeba i ze Soluně nebo z Budapešti. U příležitosti setkání neogrecistů byla předána cena vítězce překladatelské soutěže ČSNS, Renátě Mokošové, absolventce brněnské neogrecistiky.