O spolku

Co jsme zač?

Studentský spolek při ÚKS působí na Filozofické fakultě již mnoho let a sdružuje studenty, kteří mají rádi mediteránní prostor, antiku a latinský středověk, ať už je zajímá starověká historie, klasické nebo moderní jazyky Středozemí či tamní kultura. Rádi se společně bavíme a rádi bavíme ostatní.

Již z názvu spolku vyplývá, že členskou základnu tvoří studenti, a to jak bakalářských a magisterských, tak i doktorských programů na Ústavu klasických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Členství u nás však nekončí s dosažením maximálního možného vzdělání. Někteří absolventi a vyučující na MU se honosí takzvaným čestným členstvím.

Co je našim posláním?

Jako spolek usilujeme o šíření povědomí o antické kultuře, ať už prostřednictvím divadla, pub kvízů nebo prostých posezení s kvalitní konverzací. Stmelujeme kolektiv studentů Ústavu klasických studií a snažíme se oslovovat nové lidi s podobnými zájmy.

Kompletní stanovy spolku zde

Co děláme

Během celého roku pořádáme různé akce (Pasování prváků, Zapíjení Caesara, Saturnálie...) obvykle s antickou tematikou, kde je možné se mnoho dozvědět, ale také se dobře pobavit. Rovněž hrajeme divadelní představení, na nichž se může podílet jakýkoli zájemce.

CHCI SE STÁT ČLENEM

Logo spolku

Logo našeho spolku tvoří thyrsos (hůl ovinutá vínem a břečťanem - symbol boha Apollóna, k němuž se jako divadelníci a příznivci vinné révy v tekuté podobě hrdě hlásíme) a papyrový svitek se slovy societas a symmachia (odkazují ke spolku jako takovému a k jeho mezioborové podstatě). Nápis "Das ist ein Philolog!" představuje tak trochu interní vtípek a odkazuje k jedné z prvních divadelních her spolku Titivillus s názvem Descensus Flamini. Těmito slovy se (dle autorů této hry) měl vyjádřit slavný klasický filolog Ulrich von Wilamowitz-Moellendorf o českém polyhistorovi Járovi Cimrmanovi.