O spolku

Co jsme zač?

Studentský spolek při ÚKS je studentská organizace, jejímž cílem je vnést život do studia starověkých dějin a zdánlivě mrtvých jazyků, sblížit je s těmi živými a dokázat, že obory studované na Ústavu klasických studií opravdu MAJÍ místo v dnešní společnosti, která napohled patří jen ekonomům, stavebním inženýrům a informatikům.

Již z názvu spolku jasně vyplývá, že členskou základnu tvoří výhradně studenti, a to jak bakalářských a magisterských, tak i doktorských programů na Ústavu klasických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Členství u nás však nekončí s dosažením maximálního možného vzdělání. Někteří absolventi a vyučující na MU se honosí takzvaným čestným členstvím.

Kompletní stanovy spolku zde

Co děláme?

Našich cílů se snažíme dosáhnout mezioborovou a meziročníkovou integrací studentů a rozličnými aktivitami (pasování prváků, komentovaná promítání, divadelní představení a mnoho dalšího…). Jsouce si vědomi, že studium přináší mnohé nástrahy, nabízíme též pomocnou ruku těm méně zkušeným a snažíme se, aby o studiu na ÚKS bylo možno říci: docet et delectat.

Více o jednotlivých oblastech naší činnosti můžete odkrýt pod otáčivými dlaždicemi níže.

Logo spolku

Logo našeho spolku tvoří thyrsos (hůl ovinutá vínem a břečťanem - symbol boha Apollóna, k němuž se jako divadelníci a příznivci vinné révy v tekuté podobě hrdě hlásíme) a papyrový svitek se slovy societas a symmachia (odkazují ke spolku jako takovému a k jeho mezioborové podstatě). Nápis "Das ist ein Philolog!" představuje tak trochu interní vtípek a odkazuje k jedné z prvních divadelních her spolku Titivillus s názvem Descensus Flamini. Těmito slovy se (dle autorů této hry) měl vyjádřit slavný klasický filolog Ulrich von Wilamowitz-Moellendorf o českém polyhistorovi Járovi Cimrmanovi.

Sdružujeme studenty ÚKS napříč obory i ročníky

Pravidelně pořádáme kulturní akce, které umožňují neformální setkávání studentů i vyučujících ÚKS: „pasování prváků“ na začátku října a Saturnálie neboli vánoční posezení začátkem prosince.

Studenty sdružujeme také virtuálně na Facebooku, kde spravujeme uzavřenou skupinu pro všechny studenty ústavu.

Pomáháme popularizovat naše obory

Prakticky vždy, když se odehrává nějaká kratochvilná popularizace našich oborů, je u toho i studentský spolek. Pravidelně se účastníme veřejných čtení antických autorů, Noci vědců, dnů otevřených dveří, chystáme doprovodný program konference Laetae segetes a mnoho dalšího.

Zaujala tě naše činnost?
Chtěl/a by ses na ní podílet a rozšířit naše řady?

Přidej se k nám

• Martin Šmerda
  • Tomáš Weissar
  • Vlasta Žákovská
Společné foto části členské základny na repríze husovského představení v Bratislavě

Studentský spolek při ÚKS
Filozofická fakulta MU
Arna Nováka 1
602 00 BRNO

e-mail: sspuks@gmail.com

Jako zázemí spolku slouží pracovna doktorandů Ústavu klasických studií v budově B2 ve 3. patře (místnost B2.307). Na stejném patře se nachází také spolková nástěnka.

Načítám mapu…

Kontaktní formulář

Máte-li na nás jakýkoliv dotaz, můžete ho jednoduše a rychle směřovat na spolkový e-mail prostřednictvím tohoto formuláře. Budeme se snažit odpovědět co nejdříve.