Naše akce

Našich cílů se snažíme dosáhnout mezioborovou a meziročníkovou integrací studentů a rozličnými aktivitami (pasování prváků, komentovaná promítání, divadelní představení a mnoho dalšího…). Jsouce si vědomi, že studium přináší mnohé nástrahy, nabízíme též pomocnou ruku těm méně zkušeným a snažíme se, aby o studiu na ÚKS bylo možno říci: docet et delectat.

Pravidelně pořádáme kulturní akce, které umožňují neformální setkávání studentů i vyučujících ÚKS: „pasování prváků“ na začátku října a Saturnálie neboli vánoční posezení začátkem prosince.

Prakticky vždy, když se odehrává nějaká kratochvilná popularizace našich oborů, je u toho i studentský spolek. Pravidelně se účastníme veřejných čtení antických autorů, Noci vědců, dnů otevřených dveří, chystáme doprovodný program konference Laetae segetes a mnoho dalšího.

Více o jednotlivých oblastech naší činnosti si můžete pročíst níže.

Pasování prváků

První akcí, která zahajuje nový akademický rok, je pasování prváků. Složením přísahy Aristotelovi se prváci přihlásí k Ústavu klasických studií a oficiálně tak vstoupí do našich řad. Ačkoli je účast prváků zcela zásadní, akce není pořádána jen pro ně. Po slibu totiž tradičně následuje kvíz, kterého se účastní i studenti vyšších ročníků, doktorandi a vyučující. Je to tedy nejlepší příležitost, jak se hned na začátku akademického roku seznámit s lidmi z celého ústavu a popovídat si s nimi v neformálním prostředí.

Saturnálie

Zpěvem latinských koled a čtením studentských básní oslavíme vánoční svátky, ale v duchu starých římských oslav Saturnálií. Spojují se tak dva významné svátky, které se skvěle hodí pro neformální setkání se spolužáky, doktorandy a vyučujícími. A každý rok tak společně zakončíme úspěšný zimní semestr.

Zab/píjení Caesara

Zahájení jarního semestru a katastrofickou připomínku smrti našeho veleváženého Caesara si připomínáme naší pravidelnou akcí Zab/píjení Caesara. Povaha tohoto smutečního setkání není nikdy jednoznačná. Někdy je Caesar zavražděn přímo před našima očima, jindy se na jeho počest koná hlasování o nejkrásnějšího představitele antiky. Nikdy nelze předvídat, co si Caesar připraví a předvede.

Benefiční akce

Každý semestr se snažíme uspořádat sbírku na podporu různých charitativních organizací. Zveme nejen studenty MUNI, aby přišli podpořit některou z těchto akcí a podpořili tak snahu pomoci. Jsme proslulí svými výbornými buchtami, palačinkami a mlsáním. Na své si přijde každý (vegan či nevegan). Můžete se kulturně obohatit poslechem antických textů nebo se aktivně zapojit do pomoci.

Veřejné čtení

Veřejné čtení antických děl je mezinárodní akce, která se koná především ve střední a západní Evropě. Každý jarní semestr se ve stejný den a hodinu po celém světě čtou různé verze jednoho díla vybraného antického autora (Ovidius, Vergilius, Sofoklés...). Čtení jsou sdílena v online prostoru, takže je možné sledovat čtení po celém světě. Jako spolek se snažíme tuto událost oživit a nezůstat jen u monotónního předčítání. Divadelní zpracování, přepracování textu do nářečí nebo přepsání úryvku bez samohlásek nám vůbec není proti mysli. Nebojíme se experimentovat!