Blahopřejeme Vám k přijetí! Můžete těšit na zajímavé přednášky, exkurze a zahraniční výjezdy, ale také na bohatý spolkový život.

Web ústavu  |  2023
18. 7. 2023, 15:11

Vítejte na Ústavu klasických studií!

Těšíme se na Vás, těšte se také!

Milý kolego,

je mi potěšením, že Vám mohu poblahopřát k přijetí na některý ze studijních programů Ústavu klasických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Jsme ústav spíše malý, o to však k sobě máme blíže. Těšíme se, že již brzy rozšíříte naše řady a budete společně s námi nahlížet do fascinujícího světa starověku a středověku, jejich jazyků a literatur, a nebo do neméně fascinujících tajů jazyků moderních, které se z těch starověkých zrodily. Co všechno Vás u nás čeká, se dozvíte za okamžik, níže. Vítejte!

Katarina Petrovićová
vedoucí ústavu

Jarní studijní soustředění v přírodě na Vysočině

Tradičně po Velikonocích s námi můžete vyrazit na týdenní studijní soustředění do Daňkovic, kde si nejen intenzivně procvičíte jazyky a vyslechnete zajímavé přednášky, ale neméně intenzivně (ve večerních až brzkých ranních hodinách) také utužíte kolektiv. A mimochodem, výborně tam vaří.

 

Mimořádné přednášky hostujících profesorů

Kromě pravidelné výuky se můžete účastnit mimořádných přednášek zahraničních odborníků na nejrůznější témata od starověkých nápisů, přes reformaci a herezi 15. století až po moderní řeckou literaturu. Na podzim také na ústavu proběhne mezinárodní konference s řadou zajímavých příspěvků.

Bohatý spolkový život

Na ústavu působí studentský spolek, který pořádá různé kulturní akce (jako první se můžete těšit na seznamovací piknik nebo pasování prváků), vytváří podcast, a především hraje divadlo. Studenti novořečtiny pravidelně pořádají Řecký filmový večer, spravují instagramový profil @rectinamelaka a při ústavu působí také Česká společnost novořeckých studií. Určitě se neváhejte připojit také k facebookové skupině našich studentů a využít ji k poznání spolužáků, nebo pokud budete s čímkoliv potřebovat pomoc. Nezapomeňte také sledovat ústavní profily na FacebookuInstagramu.

Výpravy za antikou

Protože nemáme zas tak moc antiky doma, vyrazíme za ní občas někam do zahraničí. Ať už je to (jen) muzeum ve Vídni, nebo třeba Řím či Řecko. V posledních letech to kvůli covidu moc nešlo, ale to se určitě změní.

 

Studium v zahraničí

Nebo se můžete za poznáním cizích krajů vydat sám a využít některou z mnoha nabídek studijních pobytů, které nabízíme – od Salamanky až po Kypr. Vyjet můžete na celý semestr nebo třeba jen na letní školu.

Vybrané volitelné předměty podzimního semestru

Využití orientálních zvířat ve starověkém vojenství  Externí odkaz

Vikingové na mořích i na pevnině  Externí odkaz

Nelítostný svět: práce, násilí a smrt ve starověké římské společnosti  Externí odkaz

Pseudohistorie versus věda  Externí odkaz

Antická mytologie: bohové  Externí odkaz

Latina přímou metodou  Externí odkaz

Akkadština  Externí odkaz

Dramatizace latinských textů  Externí odkaz

Language and Society in the Greek and Arab worlds  Externí odkaz

Reform and Heresy in 15th-Century Central Europe  Externí odkaz

...a další  Externí odkaz

Z řady dalších budete moct vybírat v registračních šablonách svých studijních programů, hned jak se zapíšete do studia. Tak nezapomeňte do 31. srpna vložit do e-přihlášky své maturitní vysvědčení a 11. září pak provést online zápis do studia!

Odkaz  Web ústavu Odkaz  Facebooková skupina studentů ÚKS Odkaz  Informace k zápisu

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Instagram     Youtube