Item fasciculus florum aneb latinská Kytice podruhé

Básnickou sbírku Karla Jaromíra Erbena známe jistě všichni. Málokdo ovšem ví, že existuje latinský překlad tohoto díla. Tuto latinskou verzi Kytice zinscenovali herci našeho divadelního spolku Titivillus z Ústavu klasických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

2. 12. 2022

Latinskou verzi Erbenovy Kytice mohli diváci zhlédnout 15. listopadu v aule Filozofické fakulty.

Hra byla pojata poněkud netradičně, a to pantomimou s recitovaným doprovodem. Ten byl předčítán dalšími členy divadelního spolku právě v latině. Herci se tak mohli lépe soustředit na svůj dramatický výkon.

Členové spolku si připravili celkem čtyři hry - představení bylo v duchu antické tradice koncipované jako trilogie se satyrským dramatem.

Prvně si mohli diváci užít inscenaci Vodníka. Následně byly předvedeny balady Štědrý večer a Zlatý kolovrat. Tyto tři části spojoval neobvyklý prvek, kterým bylo použití stínohry. To umožnilo také dodržet další antickou tradici, že k vraždě by nikdy nemělo dojít na otevřené scéně. Představení bylo zakončeno odlehčeným podáním Polednice.

Herci i předčítající divadelníci podali znamenitý výkon. Velký obdiv si také zasluhují pracně vyrobené kulisy, doprovodná živá hudba a promyšlené kostýmy.

Již druhé zpracování latinské Kytice se velice vydařilo a jistě se můžeme těšit na další inscenace našeho Titivillu. Sledujte proto naše sociální sítě, ať vám žádné další akce neuniknou.

Letáček s pozvánkou, obsahem, osobami a obsazením k dispozici ke stažení zde.

Vodník

Štědrý večer